1033829

1033829.jpg

Artiklar

TV: Mässans värsta båt gör 160 knop

Allt för Sjön börjar snart och för alla fartfantaster så bjuder mässan på en riktig läckerbit. Class 1 från norska teamet Zabo Racing gör cirka 300 km/h eller runt 160 knop och är det snabbaste som någonsin visats på mässan.

Text: Redaktionen • 2015-02-18 Uppdaterad 2015-02-18
TV: Frauscher 858 Fantom – hetast på Stockholmsmässan?
TV: Här är Seven Marine 627 S – världens största utombordare
TV: Hetaste motorn på Göteborgsmässan
TV: Kolla in Volvo Pentas nya dragande drev

3 nr av valfri båttidning för endast 99 kr

Class 1-båtarna är 15 meter långa katamaraner byggda helt i komposit och med 2x850hk på akterspegeln. De har en snitthastighet på 260 km/h och de är 10 % snabbare än formel 1-bilarna per varje varv och sträcka. G-krafterna i kurvorna är upp emot 5,5 G. Båtarna.

Nytt för i år är att svensken Niclas Johansson ska köra båten tillsammans med Christian Zaborowski. Den senare är ”trottelman”, han som sköter gaspådraget, och Christian har 10 års erfarenhet i Class-1. Niclas jobb är att styra båten så att det norska teamet kan ta en Guldmedalj i årets tävlingscirkus.Kolla in filmen från tävlingarna här nere.


Text: Redaktionen • 2015-02-18

Rulla till toppen