Seglingens Mästare avgörs inne i hamnen i Västervik. Foto: Daniel Stenholm
Mästarnas mästare avgörs i helgen
Nu i helgen möts fyrtio svenska mästarbesättningar i Västervik för att kora Seglingens Mästare – en av svensk seglings mest prestigefyllda titlar.
Tävlingen samlar svenska mästare från en lång rad olika båtklasser, från ensamseglande jollar till stora havskappseglande båtar med upp till 20 personer ombord. På startlinjen blandas rutinerade kölbåtsseglare med unga SM-vinnare från Optimist och andra juniorklasser, och flera av deltagarna räknas i dag till världens bästa i sina respektive klasser – däribland Vilma Bobeck/Ebba Berntsson, Emil Järudd/Hanna Jonsson och Anton Dahlberg/Lovisa Lindner.
Läs mer: Svensk dubbelbrons i världscupseglingens säsongsfinal
Dahlberg tillhör favoriterna efter att ha vunnit både Seglingens Mästare tidigare och SM i J/70 2026 – samma båtklass som används i år – med samma besättning som då. Bland utmanarna finns också Christoffer Hellekant, som siktar på att gå längre än de senaste årens kvartsfinalsförluster.
Seglingarna avgörs med snabba J/70-båtar i korta race om 10–12 minuter, där grundomgångar följs av kvartsfinaler, semifinaler och final. Det som gör tävlingen extra spännande är att seglare från helt olika båtklasser möts – vilket gör erfarenhet av kölbåtssegling och lagarbete till en fördel, oavsett tidigare meriter.
Tävlingarna seglas inne i hamnen i Västervik och går att följa både på plats och via livesändning på Youtube.
Läs mer:
Text: Josefin Udén • 2026-10-09




