w seglarforbund koper fjardlangs vandrarhem

Vandrarhemmet på Fjärdlång, även kallat Thielska villan. Finansmannen och kulturmecenaten Ernest Thiel lät bygga villan 1917. Foto: Creative Commons

Båtnytt

Seglarförbund köper Fjärdlångs vandrarhem

En fastighet på Fjärdlång, innehållande bland annat vandrarhemmet på ön, lades ut till försäljning. Vinnande bud, 10,9 miljoner, kommer från seglarföreningen USF-Ö, som driver Vitsgarns seglarskola.

Text: Fredrik Olsson • 2024-12-11 Uppdaterad 2024-12-11

Haninge kommun vill sälja en fastighet på ön Fjärdlång i Stockholms skärgård som bland annat innehåller Fjärdlångs vandrarhem, och lade ut fastigheten till försäljning. Utgångspriset var 1 650 000 kronor. Den 31 mars gick Haninge kommuns avtal med de senaste arrendatorerna, Mats Huss och Kajsa Huss Wallin ut. De har drivit vandrarhemmet i elva år.

Enligt en artikel i tidningen Mitt i har nu kommunen gått igenom buden och kommit fram till att det näst högsta budet, 10,9 miljoner, är det som är mest attraktivt för kommunen.

Budet kommer från Ungdomsförbundet Sveriges Flotta Östra Distriktet, USF-Ö, som bland annat driver Vitsgarn seglarskola. USF-Ö har i sin tur fått sitt arrendeavtal på Vitsgarn uppsagt av Fortifikationsverket.

USF-Ö har på Vitsgarn haft mycket populära seglarläger, bland dessa även konfirmationsläger med seglingsprägel. Men senast vid utgången av 2025 måste USF-Ö avveckla och avlägsna all materiel som inte fanns på ön när de flyttade sin verksamhet till ön 1977. Sedan tar Försvarsmakten över området igen.

USF-Ö vill flytta verksamheten till Fjärdlång

Men nu finns alltså möjligheten att USF-Ö köper fastigheten och vandrarhemmet på Fjärdlång och flyttar sin verksamhet med seglarläger dit. Fastigheten, som också inkluderar ett antal mindre övernattningsstugor, är klassad som naturreservat och sedan 2002 finns föreskrifter om att det ska bedrivas vandrarhemsverksamhet och korttidsuthyrning på området även efter en eventuell försäljning.

Enligt Mitt i säger Oliver von Olnhausen, ordförande i USF-Ö, att sådan verksamhet kommer att bedrivas i någon form om de köper fastigheten.

– Vi är väl medvetna om det som står i reservatföreskrifterna och ser egentligen inte att det finns någon motsättning mellan vår målverksamhet och allmänhetens intresse. Vi kommer att utveckla ön så att alla kan ta nytta av den, säger Oliver von Olnhausen, ordförande i USF-Ö, enligt Mitt i.

Allmänheten ska enligt von Olnhausen ha tillgång till vandrarhemsverksamheten året runt, även om den under sommaren till stor del kan upptas till största delen av deras seglarläger.

Vinnande budet inte det högsta

Budet från USF-Ö var alltså bara det näst högsta, men kommunen, som enligt artikeln i Mitt i bara hade förväntat att få in ungefär tre miljoner i affären, föredrar ändå att sälja till USF-Ö, som de anser kunna bedriva vandrarhemsverksamhet på ön även i framtiden.

Lägren i USF-Ö:s regi på Vitsgarn riktar sig till ungdomar i åldern 7–17 år och bestod enligt verksamhetsbeskrivningen 2024 av åtta enveckors-, tre tvåveckors-, två fortsättnings-/eskader-, fyra konfirmations- samt ett ledarutbildningsläger. 500 ungdomar hade anmält intresse för att delta i något av lägren under sommaren.

Fjärdlång har många skyddade naturvikar, populära bland båtmänniskor som naturhamnar. Fjärdlångs naturreservat omfattar förutom huvudön Ängsön-Marskär, Brännträsk, Bockholmen, Långholmen, Rudbottnarna samt kobbar och skär i ytterskärgården, bland annat Myggskären och Vindbådan. Den del av Fjärdlång som inte förvaltas av Haninge kommun förvaltas av Skärgårdsstiftelsen. (Källa: Wikipedia)


Text: Fredrik Olsson • 2024-12-11

Rulla till toppen