Sjöräddningssällskapet gjorde 4 619 insatser mellan 1 maj och 15 augusti. Foto: SSRS
Fler sjuktransporter för sjöräddarna i sommar
Sjöräddningssällskapets frivilliga sjöräddare genomförde 4 619 insatser mellan 1 maj och 15 augusti. Det är nästan lika många som förra sommaren, då antalet var 4 627. Sjuktransporterna ökade mest, från 423 till 532 uppdrag.
– Sommaren är en period då vi ser många olika typer av situationer på och omkring vattnet. Sjöräddarna möter allt från akuta lägen där liv står på spel till mindre akuta uppdrag där någon behöver hjälp att ta sig till kaj, säger Adam Goll-Rasmussen, maritim ledare på Sjöräddningssällskapet.
Läs mer: Sjöfartsverket varnar för flytt av sjöräddningen
Sjuktransporterna utför Sjöräddningssällskapet tillsammans med ambulanssjukvården i respektive region. Ökningen är 109 uppdrag jämfört med förra sommaren. Adam Goll-Rasmussen säger att den inte är konstig i sig, men att det är svårt att säga exakt vad den beror på.
– Ett ökat vårdbehov bland de som bor i skärgården året runt skulle kunna vara en förklaring, säger han.
Antalet räddningstjänstuppdrag var 816, jämfört med 819 förra året. Det är uppdrag där det finns akut fara för liv, till exempel vid drunkning, allvarlig grundstötning eller när en båt sjunker. De flesta insatserna var förebyggande utryckningar för medlemmar. De genomfördes 3 271 gånger i sommar, jämfört med 3 385 förra året. Det är inte akuta uppdrag. De handlar om att hjälpa medlemmen från ett otryggt till ett tryggt läge.
Sjöräddningssällskapet tror att vädret kan förklara att insatserna blev något färre.
– Vädret påverkar såklart hur många som är ute på vattnet och därmed hur många uppdrag vi får. En kylig sommar i norr och en blåsig augusti kan ha bidragit till att färre fritidsbåtar varit ute i år. Det är en möjlig förklaring till att antalet insatser ligger på en försiktig minskning jämfört med samma period förra året, säger Adam Goll-Rasmussen.
Läs mer:
Text: Josefin Udén • 2026-11-04



