img 3471 scaled

Lars Lundbladh bjuder på några av sina favoriter från Mets. Foto: Lars Lundbladh.

Båtexpert Lars Lundbladh

Mer från mässan Mets

Världens största båttillbehörsmässa bjöd som vanligt på mängder av tillbehör och prylar – mycket elektroniskt, men även en del mekaniskt och analogt. Och såklart lite AI.

Text: Fredrik Olsson • 2025-12-17 Uppdaterad 2025-12-16

Praktiskt Båtägande skickade teknikentusiasten Lars Lundbladh – mer känd för våra läsare som Dr Diesel – till Amsterdam för att bevaka världens största mässa för båttillbehör. Här kan du läsa hans första intryck från mässan.

Evenemanget, som främst riktar sig till båtbyggare och återförsäljare, lockade i år cirka 32 000 besökare och samlade hela 1 500 utställare från 135 länder. Här visas allt från skruvar, muttrar och beslag till avancerad elektronik och exklusiva inredningsmaterial för superyacht-segmentet. Här är ett axplock.

Handpumpar

bild 083 scaled
Foto: Lars Lundbladh
bild 084 scaled
Foto: Lars Lundbladh
bild 089 scaled
Foto: Lars Lundbladh

Från tyska Ölbox kommer flera smarta små handdrivna pumpar, alltifrån länspumpar i utförande som en paddel eller båtshake till handdrivna olje- och dieselpumpar.

Låt vovven bada

mets hund scaled
Foto: Lars Lundbladh

Badplattformen från spanska Decktent är avsedd för hundar.

Elektroniska dödmansgrepp

bild 206 scaled
Foto: Lars Lundbladh
bild 197 scaled
Foto: Lars Lundbladh

Elektroniska dödmansgrepp och keyless-system för start och stopp av motorer fanns representerade hos flera tillverkare. Garmin belönades i år med en DAME Award i kategorin Safety & Security för sitt MOB-system (Man Overboard), som fungerar både som elektroniskt dödmansgrepp och som man-över-bord-larm. Systemet kan kombineras med flera taggar för att omfatta samtliga personer ombord.

bild 294
Foto: Lars Lundbladh

Även norska Coastkey erbjuder ett liknande system som kombinerar säkerhetsfunktioner, stöldskydd och möjligheten att starta och stoppa motorn trådlöst.

Smart utkik

bild 034 scaled
Foto: Lars Lundbladh

Denna AI-assisterade kamera kanske är något för långseglare. AI-tekniken hjälper till att hitta såväl skymda föremål som båtar och finns även med IR-kamera för övervakning på natten. En intelligent utkik med andra ord. Från franska SEA.AI

I nr 1 av Praktiskt Båtägande, som utkommer i butik den 4 februari, kommer du att kunna läsa ett längre reportage från Mets.


Text: Fredrik Olsson • 2025-12-17

Rulla till toppen