w malgang i world arc 25 26

Bild från starten den 11 januari 2025. Foto: World Cruising Club

Båtnytt

World ARC 2025/2026 i mål i Saint Lucia

35 båtar har avslutat World ARC, efter en 15 månader lång jordenruntsegling med stopp i 18 länder. Rallyt firades av med flera dagars aktiviteter i Saint Lucia.

Text: Fredrik Olsson • 2026-04-22 Uppdaterad 2026-04-22

35 båtar deltog i World ARC 2025/2026, varav 20 genomförde den fullständiga jordenruntseglingen på 26 000 sjömil. Rallyt avslutades i mitten av april i Saint Lucia efter 15 månader till sjöss med 25 stopp i 18 länder.

Den 15 april samlades flottan i Marigot Bay för en målgångsceremoni, följt av en middag ombord dagen därpå. Den 18 april avgick båtarna tillsammans i en procession, ”Parade of Sail”, längs en sträcka på 11 sjömil genom Castries hamn till IGY Rodney Bay Marina.

Det hela avslutades med en prisceremoni där bland annat Simon Ridley från Gertha 5 uppmärksammades för sin tionde World Cruising Club-tävling, och Joe Reed på Altair för sin andra fullbordade World ARC-segling. Åtta barn under 16 år genomförde den fullständiga seglingen och tilldelades utmärkelsen ”Junior Explorers”.

Alison Farmer, som seglade den minsta båten i flottan, Walrus, en Hallberg-Rassy 39, kommenterade målgången:

– När vi korsade mållinjen i Saint Lucia hade vi blandade känslor. Den främsta känslan var en stolthet över teamet och båten för att ha tagit sig igenom en otrolig resa. Det har tagit 462 dagar och vi har korsat tre världshav.

– Det tar vanligtvis flera år för seglarna att förbereda sig inför den här tävlingen. De bör känna sig väldigt stolta över att ha avklarat den, säger Paul Tetlow, chef för arrangören World Cruising Club.

Nästa upplaga av World ARC beräknas starta under 2027.

Läs om Atlantöverseglingen ARC:


Text: Fredrik Olsson • 2026-04-22

Rulla till toppen