w sa anvander vi flytvast ingang

De flesta tycker att flytvästar är bra. Men hur står det egentligen till med användningen? Foto: Lars Ericsson

Artiklar

6 båtägare: Så använder vi flytväst

Vanans makt är stor. Vissa har som rutin att dra på sig flytvästen innan båten lämnar bryggan, medan andra tar på den vid stökigt väder. Vi frågade några båtägare om deras västvanor.

Text: Jessika Ericsson • 2025-12-09 Uppdaterad 2025-12-09

Sofie Berggren och Anders Risberg, Orrskär 27

En man och en kvinna i en hamn.
Anders Risberg och Sofie Berggren. Foto: Jessika Ericsson

Hur använder ni flytväst ombord?

– Om vi åker i en liten öppen båt har vi alltid flytväst på. I vår Orrskär har vi normalt sett inga flytvästar så länge vädret är lugnt och vi puttrar fram i fem knop. Börjar det däremot blåsa upp åker flytvästarna på, säger Anders Risberg.

Med i motorbåten har Sofie Berggren och Anders Risberg var sin seglarväst utan grenband.

– Vi skaffade nya seglarvästar för två år sedan och har provbadat med dem. Det är lite obekvämt att simma med en seglarväst eftersom den saknar grenband och vill åka upp mot halsen. Seglarvästarna är såklart inte bra om man har slagit i huvudet, men jag tyckte att den gav bra flythjälp när jag testade, säger Sofie Berggren.

Pontus Jansson, Maxi Fenix

flytv st del 5 pontus jansson jpeg scaled
Pontus Jansson. Foto: Jessika Ericsson

Hur ofta har du på dig flytväst i båten?

– Jag har alltid flytvästen på när jag är i båten. Kanske inte om jag bara ska flytta båten inom hamnområdet men alltid annars.

Pontus Jansson använder en uppblåsbar flytväst inköpt för fyra, fem år sedan.

– Jag har aldrig testat den, det går ju inte utan att behöva packa om. Patronerna har jag faktiskt inte kollat heller men ska nog göra det i år.

Läs mer: https://www.praktisktbatagande.se/artiklar/sa-tar-du-hand-om-din-uppblasbara-flytvast

Edgar Matzen, Amigo 23

En äldre man iförd solglasögon.
Edgar Matzen. Foto: Jessika Ericsson

Brukar du ha flytväst när du seglar?

– Oh ja! Jag seglar ofta ensam, och då bör man ha det. Jag har till och med förlängt badstegen så att jag ska kunna ta mig upp. Badstegar brukar vara för korta. Det är verkligen inte lätt att komma upp på en kort badstege när man börjar bli lite äldre.

I samma veva som tamparna kastas på bryggan åker flytvästen på för Edgar Matzen, och om det sedan brallar i krokas säkerhetslinan i också.

– Jag har en 7–8 år gammal säkerhetsväst med en liten metallring att fästa säkerhetslinan i. Det är en väldigt bra grej. Jag använder flytvästen när jag ska upp till skorstenen på hustaket också. Då säkrar jag mig i metallringen på västen med en lina.

Läs mer: https://www.praktisktbatagande.se/batnytt/sa-fixar-du-flytvast-till-gasterna

Anders Ring, Nimbus

En leende man iförd röd tröja, framför en småbåtshamn.
Anders Ring. Foto: Jessika Ericsson

När använder du flytväst ombord?

– Jag har alltid flytväst. För det första har jag blivit dålig på simma som äldre, och slår man i huvudet är det ju kört utan flytväst. Sen är min flytväst jädrigt varm och skön. Den är snygg också, ser ut som en jacka.

Anders Ring kastar sig i vattnet någon gång varje sommar för att testa sin snygga flytväst som från början hade grenband, men inte nu längre.

– Jag klippte bort grenbandet för att det var obekvämt, stramade till max när man satt. Gillar man inte att ha på sig flytvästen blir den inte använd.
– Min flytväst är nog tio år gammal men jag kommer inte ihåg var jag köpte den. Tyvärr, för många i bekantskapskretsen vill ha en likadan.

Björn Karjel, Neptunkryssare

flytv st del 5 bjoern karjel jpeg scaled
Björn Karjel. Foto: Jessika Ericsson

Hur ofta använder du flytväst?

– Så fort jag ska ut med båten. Jag tar på den när jag kör ut ur båthamnen. Det finns i kappseglingsreglerna att man ska göra det. Även när jag semesterseglade med familjen i vår Maxi 999 hade jag samma rutin.

Björn Karjel har varit med i matchen ett tag, och det har även hans seglarväst som han uppskattar har 20–30 år på nacken.

– Jag testade den i våras på badhuset. Den har inget grenband så den kröp upp högt mot huvudet.


Text: Jessika Ericsson • 2025-12-09

Rulla till toppen